Odbudujmy razem dom

Pomóżmy Pogorzelcom z Kakulina

Pani Bernadeta i Pan Janusz z Kakulina 2 lutego wieczorem stracili dorobek całego swojego życia. Stracili to, co daje nam tak cenne i ważne poczucie bezpieczeństwa – DOM, do którego można wrócić, odpocząć, być w nim razem.
Towarzystwo ALIA we współpracy z Miastem i Gminą Skoki uruchamia zbiórkę dla Pogorzelców z Kakulina. Wszyscy razem możemy pomóc Pani Bernadecie i Panu Januszowi odzyskać własne miejsce na Ziemi. Każda nawet najmniejsza wpłata będzie tą symboliczną cegiełką, która sprawi, że „nowe mury będą się piąć do góry”.
Pożar jest tragedią, która może spotkać każdego – niech ten będzie również szansą, żeby pokazać naszą solidarność i wielkie serca.
Razem odbudujmy dom.

Pożar domu

We wtorek 2 lutego 2021 roku po godzinie 17. dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu otrzymał zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Kakulin, gmina Skoki. Po przybyciu zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia cały budynek objęty był pożarem. W trakcie rozpoznania Kierujący Działaniami Ratowniczymi ustalił, że w momencie powstania pożaru domowników nie było wewnątrz budynku. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody w natarciu na palący się budynek, a także w celu poprawy prowadzonych działań gaśniczych strażacy przygotowali oświetlenie terenu działań.
Przybyły na miejsce pożaru użytkownik mieszkania poinformował dowodzącego akcją o dwóch butlach gazowych (propan-butan) znajdujących się wewnątrz budynku, które natychmiast zostały przez strażaków schłodzone i wyniesione na zewnątrz budynku. Przybyłe na miejsce zdarzenia pogotowie energetyczne odłączyło główne przewody zasilające. Dalsze działania polegały na przelewaniu zawalonej konstrukcji dachu, stropu oraz pomieszczeń. W czasie działań wyniesiono część rzeczy osobistych mieszkańców, które zostały zabezpieczone przez właścicieli. Na miejsce działań przybył przedstawiciel Zarządzania Kryzysowego oraz Pomocy Społecznej Gminy Skoki. Wspólnie z pracownikami Gminy ustalono, że mieszkańcy będą mieli zapewnione schronienie. Całość pogorzeliska została kilkukrotnie sprawdzona kamerą termowizyjną w celu wykluczenia ewentualnych zarzewie ognia.
Zdjęcia: OSP Skoki, KP PSP Wągrowiec
opracowanie: mł. ogn. Piotr Kaczmarek, oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu